Po raz szósty z rzędu, z niekłamaną radością Swatch powraca jako główny partner 59. Międzynarodowej Wystawy Sztuki – La Biennale di Venezia. Marka Swatch, wspierająca z pasją i zaangażowaniem sztukę współczesną, zaprezentuje dzieła sztuki w obu lokalizacjach tego oczekiwanego powszechnie wydarzenia.
W Sale d’Armi Arsenału, w ramach Swatch Faces prezentowane będą prace pięciorga byłych artystów-rezydentów Swatch Art Peace Hotel, w tym Szwajcara o brazylijskich korzeniach – Marcelota. W Giardini pokazane zostanie dzieło tajskiego artysty Navina Rawanchaikula THE DESCRIPTION OF THE WORLD.
Wenecja stanowi centrum tej instalacji, przedstawiona jako ośrodek migracji, którym jest i zawsze była. Trudno tu o lepszą perspektywę niż oferowana przez Navina, artystę pochodzącego spoza Włoch. Przeplatając legendy, na przykład Marco Polo, z dziedzictwem i bogactwem odniesień, THE DESCRIPTION OF THE WORLD Navina przekracza granice narodowe, czasowe i kulturowe, zapewniając wyjątkowy punkt widzenia doświadczeń emigrantów. Olbrzymi billboard jest niewątpliwie piękny, jednak instalacja powstała z myślą o tym właśnie miejscu ma nie tylko cieszyć wzrok. Po bliższym przyjrzeniu się, odkryjemy serdeczny list, jaki Navin napisał do Marco Polo, porównując ich podróże między Wschodem a Zachodem, oddalone od siebie w czasie o 700 lat. Ta wielopłaszczyznowa instalacja to prawdziwa uczta dla zmysłów, składająca się z części do obejrzenia, części do posłuchania oraz tej do przeczytania. Zgodnie z tradycją Swatch, jako artysta prezentowany w Giardini, Navin stworzy również zegarek Swatch Art Special, który swoją premierę ma mieć w dalszej części 2022 roku, podczas Biennale Arte.
Z Szanghaju do Wenecji: Od 2011 roku, ponad 450 artystów-rezydentów z 54 krajów przez 6 miesięcy traktowało Swatch Art Peace Hotel jak dom. Artyści reprezentujący różne dyscypliny sztuki zachęcani są do ubiegania się o udział w tej kreatywnej wymianie i o pobyt w charakterystycznym budynku w Szanghaju. Swatch Faces 2022 prezentuje wybranych artystów, którzy zamieszkiwali w hotelu w ciągu ostatnich trzech lat. Brazylijsko-szwajcarski artysta Marcelot opanował do perfekcji różne środki wyrazu, co pozwala mu tchnąć życie w zamysł artystyczny. Jego inspiracją często bywają kontrasty i wyzwania, co widać w jego pracach NAPOLEON BONAPARTE oraz THE LION OF VENICE. Prace te są prowokacyjnymi
wypowiedziami na temat Wenecji, w której legendarny lew św. Marka mierzy się z dziedzictwem Napoleona. Ta rzeźba została wykonana specjalnie z myślą o wystawie z pochodzących z Wenecji gazet oraz wytwornych weneckich tkanin z kolekcji Rubelli. Koreański artysta Hoyoon Shin tworzy trójwymiarowe dzieła, wykorzystując materiały o kontrastowym charakterze, takie jak papier czy cienka blacha żelazna. Chińska twórczyni Xue Fei jest artystką wizualną, badającą stare chińskie mity i wykorzystującą nietypowe tworzywa malarskie do uzyskiwania niezwykłych faktur, natomiast chiński artysta Tang Shu przedstawia naturalne obiekty za pomocą bezpośrednich, nakładających się na siebie pociągnięć pędzla, starając się wyzwolić swoje obrazy z dwuwymiarowości. Chińska artystka Landi tworzy kolorowe kolaże, budzące w nas na nowo poczucie dziecięcego zdziwienia i niewinności.
Redakcja Loudly.pl